Principy Plánu Veřejná vybavenost

Jedním ze zásadních principů Metropolitního plánu je dostatečná a kvalitní veřejná vybavenost. Plán proto chrání stávající školy, školky, polikliniky, obchody a další a podporuje výstavbu nových.

Zařízení pro veřejnou vybavenost budou mít při plánování nových čtvrtí privilegované umístění, a to zvláště v obytných lokalitách. V budoucnu se tak určitě nestane, aby pro školu, sportoviště nebo lékařské zařízení zbyl v rámci nové výstavby ten nejhorší pozemek. Plán zároveň usiluje o maximální vybavenost každé pražské čtvrti, aby měli její obyvatelé vše potřebné přímo v místě bydliště.

Z Prahy se tak do budoucna stane metropole krátkých vzdáleností s dobrou dostupností škol, školek, zdravotnických služeb, obchodů, ale také dostatkem rekreačních a sportovních míst. V Metropolitním plánu je stávající občanská vybavenost chráněna, protože bude vymezena plošně. Co to znamená? Místo, kde má stát např. nemocnice, je jasně vyznačeno a nikdo tam nebude moci postavit třeba kancelářský komplex. Veřejnou vybavenost je nově také možné umisťovat téměř kdekoliv.

Metropolitní plán

„Čtvrti, ve kterých nic nechybí. To je Plán.“

Veřejná vybavenost přehrát video
Veřejná vybavenost