Společný projekt Univerzity Karlovy a Magistrátu hl. m. Prahy propojuje veřejnost s aktivitami univerzity. Pořádají se tu výstavy, různé gastro akce, festivaly, burzy cizojazyčných nakladatelství a další pestré meetingy. Součástí Kampusu Hybernská je také útulný dvorek s komunitní zahrádkou, kinosál a kavárna.

Po nucené odmlce se i zde v květnu otevřely dveře. Svou činnost obnovila rovněž oblíbená kavárna ve vnitrobloku s venkovním posezením. Pomalu se také rozjíždí kulturně-společenský program.

Vítání jara

Mezi místní oblíbené akce patří připomínání zvyků našich předků v moderních obměnách. Na Smrtnou neděli, která letos vycházela na 29. března, bylo naplánováno tradiční vynášení Morany, které se však nemohlo uskutečnit kvůli koronaviru. Nyní nastala vhodná příležitost a oslaví se tím zároveň konec karantény.

Znáte vůbec tento starý lidový zvyk? Přes poněkud temný název je tato neděle plná veselí, radosti a naděje. Z vesnic a měst se vynáší smrt, která je symbolem zimy, nemocí, dlouhých nocí a všeho, co lidem škodí. Tím definitivně končí zima, začíná jaro a probouzí se nový život.

Průvod k morovému sloupu

Po výtvarných a hudebních workshopech, kde se při zpívání a tancích vyzdobí smrtka, bude následovat průvod k morovému sloupu na Staroměstském náměstí. Na Karlově mostě se pak uskuteční rituální vypořádání se s Moranou.

Dejte shořet všemu, co vás pálí, můžete u toho zpívat, tančit a veselit se.